Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 4. 2016

Rampelnik

Rampelník/Pan Gold

Věk
300 +
Pohlaví
Muž
Druh
čaroděj
Titul
Temný
Role
Hlavní
Karma
Neutrální
Autor
Adam Horowitz, Edward Kitsis
Hraje
Robert Carlyle
Blízcí
Emma SwanZlá Královna/Regina Mills,Sněhurka/Mary Margaret Blanchard, Belle

Rampelník / Pan Gold

Rampelník je jedna z nejdůležitějších a bez kousku nadsázky i nejmocnějších postav celého seriálu. Je to vypočítavý a zlotřilý čaroděj, který je vášnivým sběratelem různých artefaktů. Pro každého „drahouška“ má radu a rád pomůže, zadarmo to ale nebude. Temným pánem se stal poté, co se zmocnil mocné dýky, kterou jeho předchůdce vlastnil. Jedině ta má přitom nad Rampelníkem moc. Ani ve Storybrooku se jeho nátura moc nezměnila. Co taky čekat od Pan Golda, majitele krámku s pohádkovými starožitnostmi. Každá magie má svoji cenu, drahoušku!“

Rumpelstiltskin (dále jen Rampelník) je jedna z hlavních postav v seriálu Once upon a time. Je to velice mocný čaroděj, kterému je přes 300 let. Žije ve svém zámku v Začarovaném lese. Jako postava má předobraz v pohádkách bratří Grimmů. V seriálu vystupuje jako Rampelník, ale také jako pan Gold, což je jeho zakletá verze v našem světě.

 Rampelník Charakteristický je jak svým zjevem, tak i chováním. Je menší hubené postavy, jeho kůže je tmavě zelená až hnědá, má dlouhé nehty a oranžové oči. Vlasy, které mají podobnou barvu jako jeho kůže, nosí rozcuchané asi po ramena a chodí v koženém oblečení. Typický je také svým teatrálním chováním, a potřebou uzavírat na první pohled výhodné dohody. Ty jsou ale téměř vždy výhodné nakonec jen pro něj. Bezesporu je velmi inteligentní, aby dosáhl svého, tak často rafinovaně manipuluje s ostatními. Mezi jeho schopnosti patří silná magie, jasnozřivost, nesmrtelnost a výroba zlata. Je také nadlidsky silný a rychlý. 

 Pan Gold Jeho osobnost v našem světě je Mr. Gold (pan Gold), který je bohatým a vlivným občanem městečka Storybrook. Vypadá jako muž ve středních letech, kterému údajně patří většina města. Často je k nalezení ve svém obchodě se starožitnostmi. Je zásadně pěkně upravený a nosí drahé obleky, přičemž chodí o holi. Stejně jako Rampelník je velmi inteligentní a jako jediný se ve vlivu může rovnat starostce Regině (zlé královně).

Poznámka V našem světě Rampelníka většinou oslovují jako pana Golda, ale jeho pravé jméno je Rampelník, kterým ho zase oslovují v Začarovaném lese. Proto ho budu jmenovat jen jako Rampelníka. Používat obě jména by bylo matoucí

Malý Rampelník vyrůstá se svým otcem Malcolmem, pouličním podvodníkem. Pomocí kouzelné fazole cestuje se svým otcem do legendární Země Nezemě, aby zde začali nový život, ale jeho otec si vybere věčné mládí a Rampla posílá zpět do Začarovaného lesa.

V dospělosti se Rampl potkal s Milah, se kterou spokojeně žije, než je povolán od války se zlobry. Ve vojenském táboře se od mladé jasnovidkyně dozví, že je Milah těhotná a že on sám na bitevním poli zemře. Ze strachu si vážně zraní nohu, aby se mohl vrátit domů za svým synem. Milah však jeho počin považuje za zbabělost. Po několika letech od něj Milah prchá s kapitánem Killianem Jonesem.

Když má být Baelfire vzat do války se zlobry, ukradne Rampl dýku vzdejšímu lordovi, aby mohl ovládat mocného Temného. Rampl Temného nakonec probodne a zjišťuje, že je to muž, který mu o dýce řekl. Zosovo jméno na dýce je nahrazeno Ramplovým, ze kterého se stává nový Temný. Rampelník se vrací domů, kde pozabijí rytíře, kteří si přišli pro jeho syna.

Jednoho dnes se Rampl vrací domů a zjišťuje, že se Bae ztratil. Stopy ho zavedou do města Hamelin, kde byly všechny děti odlákány tajemným krysařem, ze kterého se vyklube samotný Peter Pan. Rampl nabídne Baelfirovi, že můžou být opět rodina. Bae se s ním nakonec vrací domů. Později za Ramplem přijde Bae s kouzelnou fazolí od modré víly, která je může dostat do země bez magie. Jakmile je portál otevřen, dostane Rampl strach a portálem propadá jen Baelfire.

Po mnoha letech se Rampl znovu setkává s jasnovidkyní, která mu nabízí svou moc, aby mohl zjistit více o svém ztraceném synovi. Umírající jasnovidkyně ještě Ramplovi prozradí, že k jeho synovi ho zavede malý chlapec, který však bude jeho zkázou. Rampl se střetává se svým starým nepřítelem, kapitánem Jonesem. Ve vzteku zabije Milah a Killianovi usekne ruku s kouzelnou fazolí. Vzápětí ale zjištuje, že v ní fazole není.

Poté, co mladá Cora nalže králi Xavierovi, že umí přést ze slámy zlato, využije Ramplovi pomoc, který na oplátku žádá její prvorozené dítě. Časem se Rampl a Cora začnou sbližovat a jejich smlouva se mění na „jejich prvorozené dítě“. Rampl je však nakonec zrazen, když si Cora vyrve srdce, aby jí láska nekomplikovala její cestu k moci. Mladé dívce z Arendellu, Ingrid, dá kouzelné rukavice, které by měly udržet její ledovou moc pod kontrolu. Pro případ nouze navíc dává Ingrid a jejím sestrám, Helze a Gerdě, kouzelnou urnu na uvěznění Ingrid. Na oplátku si vyžádá jejich stužky. V jiném království zařídí králi Georgovi dědice. Jednoho večera si Rampla zavolá Regina, které pomůže zbavit se její matky Cory. Jako svou žákyni pro seslání temné kletby si vybere Reginu, zatímco Cořina prvorozená, prohaná Zelena, cestuje do Oz se slovy, že příště si vybere jí. V Bezbarvé zemi, Rampl nabídne Viktoru Frankensteinovi silné srdce ke vzkříšení jeho bratra, pokud zfalšuje selhání při oživení Regininy lásky Potom, co Ingrid zmrazí celý Arendelle, jí Rampl vezme urnu s Elsou uvnitř a hodlá ji vydat, až mu bude navrácen čarodějův klobouk, který mu Anna ukradla. K získání temné kletby Rampl zneužije moc temných královen, Cruelly, Uršuly a Maleficent. Když je povolán sirem Mauricem, aby ochránil jeho království před zlobry, musí s ním na oplátku odejít jeho dcera, Belle. Dále posílá Robina Hooda do Oz pro elixír zlomeného srdce. Na oplátku by vyřešil jeho problémy, ale Robin se lahvičku rozhodne věnovat někomu jinému. Později Robin okrade Rampla o kouzelnou hůlku, se kterou vyléčí svou ženu. Díky Belle nechává Rampl Robina žít.Později král George opět žádá Rampla, aby oživil jeho syna, ale ten mu namítne, že to není možné. Rampl se vydá na Ruthinu farmu, aby králi přivedl dvojče prince Jamese,Davida, jako náhradu.Pozměněná časová linie Když se Lancelot a Guinevere vloupají do krypty Temného, pokusí se Ramplovi ukrást dýku, aby ji spojili s Excaliburem. Rampl jim místo toho dá kouzelný písek z Avalonu, který dokáže cokoliv rozbitého zase zpravit.Poté, co se Belle pokusí zlomit Ramplovo prokletí polibkem z pravé lásky, ji Rampl obviní ze spolupráce se Zlou královnou a zavře ji do hladomorny, ale nakonec ji nechá volně jít. Brzy ho v jeho zámku navštíví královna, která mu oznamuje, že Belle je mrtvá.

Popelce pomůže dostat se na královský ples, výměnou za její prvorozené dítě. Později ho Sněhurka požádá o lektvar, aby zapoměla na lásku k princi Krasoňovi. Princi Krasoňovi dá informace o Sněhurce za jeho plášť, ze kterého získává princovi vlasy. Z vlasů Krasoně a Sněhurky vytváří výtažek pravé lásky. Potom, co se Krasoňovi podaří uprchnout ze zajetí Zlé královny, vyhledá Rampelníka, aby od něj získal zpátky svůj prsten. Rampelník ho posílá do zámku Maleficent, kde se Krasoňovi úspěšně podaří schovat do těla stvůry lahvičku s výtažkem pravé lásky. Rampelník vrací Davidovi jeho prsten, který ho zavede ke Sněhurce.Po několika měsících se Rampelník znovu setkává s Popelkou, která mu tvrdí, že čeká dvojčata a chce uzavřít novou dohodu. Vše je ale součastí plánu, díky kterému je Rampelník zmrazen inkoustem s olihně a uvězněn v cele pod královským zámkem.Krasoň a Sněhurka získají od Rampelníka proroctví, podle kterého se Zlá královna chystá seslat temnou kletbu a jediný, kdo ji může zlomit je jejich nenarozená dcera. Za odměnu prozradí Sněhurka Ramplovi jméno jejich dcery. Emma.

Ztracený rok (třetí série) Rampelník je vzkříšen svým synem Nealem, který netušil, že tím svému otci daruje svůj vlastní život. Ve snaze Neal zachránit, Rampl pouští dýku a absorbuje jej do svého těla. Mezitím dýku získává prohnaná čarodějnice a přikazuje Ramplovi zabít Belle, které se naštěstí díky Lumierovi podaří uprchnout. Když se Belle, princ Krasoň, Sněhurka, Robin Hood a Regina vloupají do jeho zámku, odkazuje je ke Glindě, dobré čarodějce z Jihu. Než se Zelena vydá pozměnit Sněhurčinu kletbu k obrazu svému, nabízí Rampelníkovi elixír, který zachová jeho vzpomínky. V Rampelníkovi se na chvíli probouzí Neal, jenž posílá lahvičku se vzkazem Hookovi.

Alternativní realita (čtvrtá série)

V novém Isaacově příběhu Heroes and Villains je Gold Světlým. Během války se zlobry ztratil svého syna, nyní je manželem Belle, se kterou má malého syna. Jednoho dne zachrání Henryho před zlobrem. Poté, co příjede domů, čeká tam na něj cizinec, Isaac, který ho upozorní, že pokud nezabije Henryho a nezastaví Reginu v překažení Robinovy svatby, ztratí vše, na čem mu záleží. U kostela se chystá zabít Henryho, ale do cesty mu vstupuje Regina. Rampelník věří, že je jeho práce u konce, proto mizí pryč. 

 Původ Když byl ještě člověkem, tak vojáci chtěli jeho syna Baelfira odvést do války s obry. Zoufalý Rampelník tušil, že by Baelfira vedli vlastně na smrt, ale nevěděl co má dělat aby je zastavil. Dal tedy na radu tuláka, aby získal kouzelnou dýku a s její pomocí ovládal Temného, ale nejlépe aby ho zabil a stal se jím tak sám. Dal tedy na tuto radu a Temného zabil. Stal se jím a dýka je od té doby zdrojem jeho síly. Proto jí má dobře schovanou, protože to je jedna z mála věcí, které ho dokážou zranit. Když by dýku navíc získal někdo jiný tak by ho dovedl i ovládat. Za celou dobu co je Temným se v magii zlepšoval, vymyslel také řadu vlastních kouzel a elixírů. Rampelník se objevuje hned v prvním díle seriálu, kde je uvězněný na zámku Sněhurky a prince Krasoně. Ti chtějí vědět, jak se dá kletbě, kterou plánuje vyčarovat zlá královna, zabránit. Rampelník jim pomůže, ale na oplátku chce znát jméno jejich nenarozeného dítěte. Později k němu přijde i zlá královna, která chce naopak vědět, jak má kletbu, o které se dozvídáme, že ji vytvořil sám Rampelník, seslat. Pomůže i královně, ale znovu si žádá něco na oplátku. Konkrétně dobrý a spokojený život v novém světě (náš svět), do kterého je kletba přivede. Později v seriálu vyjde najevo, že prakticky všechno co se stalo je od začátku součástí Rampelníkova plánu. Během první série se navíc dozvídáme, že kromě starostky Reginy (zlé královny) si také pan Gold (Rampelník) pamatuje vše ze Začarovaného lesa a celou dobu jedná sám za sebe a osobnost pana Golda je vlastně sám Rampelník. Tudíž nemá cenu jejich osobnosti oddělovat. 

1.Řada Zlomový je pro něj 12. díl, ve kterém si žádá na oplátku za ochranu města před obry dceru tamního vládce. Všichni to samozřejmě odmítnou, ale vládcova dcera Bell přijme jeho nabídku, aby zachránila celé své město. Rampelník jí původně chtěl jen jako služku a rozptýlení, netušil však, že dívka jako jediná prohlédne skrz masku netvora a uvidí zlomeného člověka. Rampelník jí sice nakonec vyžene, ale později si uvědomí, co pro něj Bell znamená. Potom co ho navštíví královna, která mu řekne, že je Bell mrtvá, se Rampelník rozzuří, a žije v domnění, že je Bell skutečně mrtvá až do konce první řady seriálu. Pak je to právě Bell, která na něj má kladný vliv a snaží se z něj udělat lepšího člověka. Hodně se o jeho motivaci dozvídáme v událostech, když byl Temným teprve krátkou dobu. Baelfire už nemohl snášet to, jak jeho otec trýzní všechny kolem sebe s domnělou představou, že ho tím chrání. Obrátí se tedy na modrou vílu, která mu daruje poslední kouzelnou fazoli, která má jeho a otce odvést do jiného světa, kde budou moci žít šťastně spolu. Rampelník sice váhavě souhlasí, ale na poslední chvíli před portálem cukne. Baelfira ovšem už vsává portál a ani Rampelník ho nedokáže udržet. Baelfire dává za vinu otci, že ho opustil, zatímco Rampelník viní modrou vílu. Tady si Rampelník přísahá, že najde způsob jak syna najít. To je důvod proč později vytvoří kletbu, která všechny přenese do jiného světa, do světa kde má v plánu Baelfirea najít. 

 2.Řada Hned na začátku druhé řady, se Rampelník chce pomstít Regině za to, že uvěznila Bell a tajila mu její existenci, čímž zároveň poruší slib, který dal Bell, že Regině neublíží. Bell mu ovšem po čase odpustí. Nejdůležitějším momentem řady je, když Bell po překročení hranice města znovu zapomene kým je. Zničený Rampelník se uchýlí k tomu poslednímu, co mu zbylo, to je znovu nalezení svého syna. Donutí Emmu, aby mu splatila dluh, který u něj měla, tím že mu pomůže dostat se do New Yorku, kde by měl podle všeho Baelfirebýt. Když Emma Baelfirea najde, zjistí že Baelfire je vlastně Henryho otec Neal, s kterým se před několika lety seznámila, ale ještě před Henryho narozením jí opustil. To dělá z Rampelníka Henryho dědečka. Když se s Baelfirem (Nealem) vrátí do Storybrooku, tak je Bell už lépe. Zezačátku je sice vystrašená, protože si nic nepamatuje a Rampelník je poměrně neodbytný ve své snaze se s ní sblížit. Ale potom co Rampelník umírá na otravu Dreamshadem (snovým přízrakem), kterým ho Hook otrávil, se Bell otevře, a ta i když si ho nepamatuje, v něm znovu rozpozná člověka, do kterého se kdysi zamilovala. Rampelník se uzdraví na poslední chvíli pomocí kouzla, díky kterému je jeho život vyměněn za život Cory. Když už vše vypadá dobře, tak Regina vrátí Bell její falešné vzpomínky, které jí vytvořila kletba. Z milé dívky se tak stává bohémka Lacey, která vymetá místní bary a je v podstatě opakem nevinné Bell. Rampelník je z toho zdrcený, přesto se snaží s Lacey sblížit, ale brzy pochopí, že nemají nic společného. Když, ale napadne venku za barem muže, Lacey to uvidí a začne ho za to obdivovat. Rampelník pochopí, že Lacey je přitahována na rozdíl od Bell jeho stinnou stránkou. To mu v podstatě i vyhovuje, protože má alespoň zevnějšku Bell, a zároveň může být sám sebou a nehlídat se. Lacey ho za čas začne mít ještě raději, když pochopí, jakou mocí vládne. Na konci druhé řady hrozí, že bude celý Storybrook zničen se všemi co v něm jsou. V Rampelníkovi se hne svědomí, když mu jeden z trpaslíků dá lektvar od modré víly, který by měl vrátit paměť těm, co překročili městskou hranici. Sám ví, že by raději strávil své poslední chvíle s pravou Bell než s její náhradou, která ho sice navenek zbožňuje, ale je víc než jasné, že jen povrchově. Nakonec je však zkáze města zabráněno a Rampelník se přidává k výpravě na záchranu Henryho, který byl mezitím unesen na příkaz Petra Pana do Země Nezemě. To dělá i přes to, že podle proroctví má být Henry jeho zkázou.

 3. Řada Události ve třetí řadě pomohly z velké části objasnit Rampelníkovo chování po celou dobu jeho života. Ten byl nejvíce ovlivněn jeho otcem Malcolmem, který byl karbaník a nedokázal se o chlapce postarat. Malý Rampelník získal kouzelnou fazoli a chtěl s otcem odejít do světa, kde budou moci být šťastně spolu. Jeho otec zvolí jako zemi kde by chtěl žít Zemi Nezemi. Po zjištění, že jen malý chlapci mohou zůstat a využívat výhody Země Nezemě, se rozhodne zbavit svého syna Rampelníka, který mu podle jeho slov připomíná, že už není chlapcem. Jeho otec se tak stává mocnou magickou bytostí a přijímá jméno Petr Pan. Tato událost měla zásadní vliv na Rampelníkovo pozdější chování. Ve válce s obry se raději sám zmrzačil, aby jeho syn nevyrůstal bez otce, i když ho všichni ostatní měli jen za zbabělce. Moc Temného chtěl původně také, jen aby ochránil svého syna. Ale po tom co jí získá a Baelfire s ním chtěl odejít do jiné země, nešel pravděpodobně jen kvůli své zkušenosti s vlastním otcem a měl strach, že by se něco podobného mohlo opakovat. Nakonec s obtížemi celá výprava, navíc s pomocí víly Zvonilky Henryho osvobodí. Pomocí Panova stínu, který chytili do pasti, chtějí uniknout na lodi kapitána Hooka ze Země Nezemě. Ale Pan se dostane na palubu a chce znovu získat Henryho srdce. Rampelník ho sice vyruší a povede se mu ho chytit do Pandořiny skříňky, Pan si však mezitím stihl vyměnit těla s Henrym. Takže Henry je uvězněn v Panově těle uvnitř Pandořiny skříňky a pravý Petr Pan je v těle Henryho aniž by někdo cokoliv tušil. Když se všichni vrátí do Storybrooku, jsou za hrdiny. Pan ale dlouho nečeká a všechny obelstí. Vyčaruje novou kletbu, která by měla být mnohem horší než ta předchozí. Rampelník získá hůlku černé víly a pomocí ní chce zpět prohodit Henryho s Panem a navíc na Pana použít náramek, který získal dříve a měl by Panovi odebrat magické schopnosti. Když Rampelník provede kouzlo, všichni odcházejí z jeho obchodu hledat Henryho, sám Rampelník však zůstává. Chce si s otcem vyřídit účty a navíc je přesvědčen, že mu nic nehrozí, jelikož Pan měl nyní na sobě náramek, který ruší nositeli magické schopnosti. Ukáže se ale, že na Pana náramek, který sám vytvořil, žádný účinek nemá. Pan se ho pomocí kouzla jednoduše zbaví a připevní na Rampelníka. Ten je tak bez magie proti svému otci naprosto bezbranný. Pan odchází ven z obchodu, zatímco Rampelník zůstává a snaží se sundat si náramek. Pan později chytne ve městě všechny ostatní právě v okamžiku, kdy chtějí zrušit kletbu. Když už je chce začít zabíjet, objeví se Rampelník. Sice bez magie, ale s plánem. Povolá zpět svůj stín, kterému dal v Zemi Nezemi za úkol střežit dýku Temného. Pomocí dýky svého otce Petra Pana bodá do zad se slovy, že jediný způsob, jak může jeho otec zemřít je, když zemřou oba. Oba dva zmizí v záři světla, a co se s nimi stalo dál, není úplně jisté. 

Zhodnocení Nejde o vyloženého padoucha, ale na druhou stranu ani hrdinu. Celkově by se dalo říct, že Rampelník dokáže být velmi krutý, ale později už je schopen pomoci bez ohledu na svůj prospěch. Snaží se sice v důsledku o dobré věci, ale používá k tomu způsoby, které jen málokdo z ostatních schvaluje. Vlastně využívá jak dobro, tak zlo aby dosáhl svého, a nedělá mezi tím velké rozdíly. Je mimořádně inteligentní, díky čemuž je schopen dedukovat průběh mnoha událostí na neuvěřitelnou dobu dopředu, a zařídit se tak, aby z nich měl co největší prospěch. Popřípadě průběh těchto událostí sám řídí.